6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu nedir? Yararları ve...
Ufuk Öztürk

Ufuk Öztürk

6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu nedir? Yararları ve zararları nelerdir?

14 Kasım 2017 - 23:39

Afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde,fen - sanat norm ve standartlarına uygun,sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme,tasfiye ve yenilemelere imkan sağlaması amacıyla çıkarılmış olan kanundur.

     Türkiye'de Kentsel Dönüşüm kentlerde oluşan çarpık yapılaşmaların fiziksel ve sosyal bozulmaların çevre düzenlemelerin çözümü olarak görülmektedir. '' Kentsel Dönüşüm'' kavramı kentsel planlamanın önemli bir enstrümanı olarak ön plana çıkmıştır.

     Kentsel dönüşüm projeleri öncelikle büyük kentlerimiz olmak üzere acil ihtiyaçtır. Kentsel dönüşüm politikaları kentlilerin sağlıklı, kaliteli ve dengeli bir çevrede yaşamalarını amaçlamaktadır.

     Özellikle büyük kentlerimiz aşırı nüfus yığılmaları düzensiz ve çarpık yapılaşmalarla, yanlış yer seçimleriyle karşı karşıyadır. Bu tip olumsuzlukların önüne geçmek ve mevcut olumsuzlukları ortadan kaldırmak daha sağlıklı, düzenli ve yaşanabilir kentler meydana getirmek için kentsel dönüşüm projeleri üretilmektedir. 

     Kentsel dönüşüm yapıldığında işlevsiz alanlar yenilenmiş, eski-yeni uyumu sağlanmış, plansız gelişen kent parçaları belli bir düzen içerisinde kontrol altına alınıp yeniden oluşturulması amaçlanmaktadır.

     Kentsel dönüşüm sadece yeni binalar yapmak değildir, aynı zamanda kent yenileme canlandırma ve soylulaştırma çalışmalarını da içermesi gerekmektedir.

     Kentsel dönüşüm bir gayrimenkul geliştirme projesi olarak algılanmamalı. Kentsel dönüşüm sosyal, fiziki, çevresel ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini amaçlamalıdır. Kentlerin kimliklerini korumalıdır. Şehirleri birbirlerinin aynı bloklarla doldurmak kentsel dönüşüm değildir.

     Kentsel dönüşüm yararları ve zararları konu edilirken insanların süreçten tedirgin olduğu da bilinen bir gerçektir ancak bu tedirginliğin nedeni, sürecin karmaşık olmasıdır. Binanın yıkılmasından sonra neler olacağı, arsa payı ile ilgili sorun çıkıp çıkmayacağı gibi konular ortaya atılmakta, bu da tedirginliğe neden olmaktadır. Ancak bu süreç Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilmiş bir firma tarafından değerlendirildiğinde, herhangi bir sorun yaşanmamakta, karışıklık da ortadan kalkmaktadır.

     Kentsel dönüşüm yararları ve zararları araştırılırken, yararlarının ağır bastığı ortaya çıkmaktadır. Kentsel dönüşümde öncelikle riskli yapılar tespit edilebilmekte, binalar daha yaşanabilir hale getirilmekte, çarpık yapılaşma önlenmekte, ömrünü tamamlayan binalar yenilerek mevcut inşaat teknikleri ile yeniden inşa edilmekte olduğu bilinmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar