Muhammet Mütevellioğlu Yazdı... VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENE %...

Muhammet Mütevellioğlu Yazdı... VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENE % 5 İNDİRİM

Muhammet Mütevellioğlu Yazdı... VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENE % 5 İNDİRİM

10 Ocak 2018 - 17:04 - Güncelleme: 10 Ocak 2018 - 17:24

301 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile vergiye uyumlu mükelleflere  01.01.2018 Tarihi itibari ile % 5  vergi indirimi yapılmıştır.

Vergi indiriminden kimden yararlanabilir?
Vergi indiriminden;

  • • Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar,
  • • Finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilir.

Vergi indiriminden yararlanma şartları nelerdir?
a) İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresi içerisinde verilmiş ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin de kanuni süresi içerisinde ödenmiş olmalıdır.

b) İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıl içerisinde haklarında beyana tabi vergi türleri itibarıyla ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmamalıdır.

c) Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibarıyla vergi aslı (vergi cezaları dâhil) 1.000 Türk lirasının üzerinde vadesi geçmiş borcu bulunmamalıdır.

İndirimli vergi uygulaması ne zaman başlamaktadır?
Tebliğ, 1/1/2018 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yapılan bu düzenleme ile vergisine sadık zamanında ödeyen mükelleflere güzel bir ayrıcalık sağlanmıştır. Bu sebepten sayın bakanımız Naci AĞBAL’ a teşekkürlerimi sunuyorum.

 Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurur:
''Cennetlikler üç gruptur. Bunlar: Âdil ve başarılı devlet başkanı, Yakınlarına ve Müslümanlara karşı merhametli ve yufka yürekli olan kişi, Ailesi kalabalık olduğu halde haram kazançtan sakınıp kimseden bir şey istemeyen adamdır.'' Müslim, Cennet 63

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Murat VAROL
    7 ay önce
    Sayin yazarimiz yazdiginiz yazilari ilgi ile takip ediyoruz esenler esnasifini ve halkini bilgilendirdiginiz icin cok teşekkür ederiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3410 Çocukla Dünya Rekoru Balıkesir’in
3410 Çocukla Dünya Rekoru Balıkesir’in
CANLI YAYINDA MÜJDEYİ VERDİ!
CANLI YAYINDA MÜJDEYİ VERDİ!